top of page
  • tzurpaldi

שלושה עקרונות לבחירת כלי אוטומציה: מה צריך לדעת לפני שמתחילים?

עודכן: 28 במאי



רובוט חושב על כלי בדיקות
מממ... במה לבחור

ההחלטה להקים פרויקט בדיקות אוטומציה היא לא דבר טריוויאלי. אם ארגון הגיע למסקנה שהוא צריך בדיקות אוטומציה זה כנראה שיש צורך אמיתי לפתוח צווארי בקבוק בתהליך הפיתוח המואץ והבדיקות. החלטה כזו דורשת מחויבות להשקעה לא קטנה הן כספית והן ארגונית ולכן לכל צעד בכיוון יש משמעות גדולה. במאמר זה אני אציג את השיקולים העיקריים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת כלי אוטומציה לבדיקות, ואת היתרונות והחסרונות של כמה כלים פופולריים בשוק.


התאמת כלי אוטומציה לצוות

לפני שמקימים פרויקט אוטומציה צריך לבחור את הכלים איתם יעבוד הצוות שינהל את הפרויקט. מנהלים רבים מסתמכים שלא בצדק על הפופולריות וההידור של הכלים, ומזניחים את מה שחשוב באמת וזה התאמת הכלים לאופי הצוות. אם אנשי הצוות הגיעו רובם מ QA ידני ואין להם בסיס בכתיבת קוד אז גם הפריימוורק המשוכלל ביותר לא יתאים להם אם הוא מבוסס על כתיבת קוד בלבד. במקרה כזה עדיף לעבוד עם כלים שהם ללא קוד (no/low code). מן הצד השני, צוות מפתחים מיומן לא ירגיש בנוח עם מערכות של no code ואנשיו ירגישו שהם מבוזבזים ולא ממצים את כישוריהם.


בחרנו את הצוות, מה עכשיו?

לאחר שסווגנו את אופי הצוות שיבצע את הבדיקות, הדבר החשוב ביותר הוא התאמת הכלים למערכות הנבדקות. כדי לעשות את ההתאמה נשאל את עצמנו שאלות כמו: מהו אופי המערכות הנבדקות? אם אלו מערכות שירותי סרבר בלבד, כמו מערכת ניהול של חברת תעופה? שירותים לאפליקציה עבור משתמשי קצה, כמו אפליקציית קניות אונליין? או אולי מערכות קצה ללא אפשרות ריאלית לבדוק את שירותי הסרבר (כלומר ללא API נגיש)? לאחר שהבנו מה אנחנו רוצים לבדוק, נבנה את תמהיל הבדיקות הרצוי לנו, הידוע גם כפירמידת הבדיקות. תמהיל הבדיקות מגדיר את החלק היחסי של בדיקות היחידה (unit testing), בדיקות אינטגרציה, ובדיקות קצה לקצה (e2e). כעת נבחן כלים עבור כל סוגי הבדיקות עם עדיפות לכלים המבצעים יותר מסוג אחד של בדיקות.


אם בסוף התהליך הזה מצאנו חלופות לכלים שמתאימים גם למערכות הנבדקות וגם לצוות, אנחנו במקום טוב שניתן להתקדם ממנו. ייתכן שבנקודה זו נגיע למסקנה שהכלים המתאימים ביותר לבדיקת המוצר אינם מתאימים לצוות כפי שתכננו ויש להיערך גם לכך.


כיצד לבחור בין החלופות השונות של כלי הבדיקות?

אם עברתם כהלכה את השלבים עד כאן אז ההחלטות הקשות ביותר כבר מאחוריכם. כעת נותר לבחור מערכת שתספק לכם את כל היכולות להם תידרשו בתהליך פיתוח המוצר שלכם. חשוב שתוכלו לשלב את הבדיקות שלכם בתהליכי CI/CD שתהיה לכם אפשרות נוחה ליצור סוויטות של טסטים, לנהל בקלות סביבות שונות, להריץ טסטים במקביל ואפשרות לרוץ על מערכות הפעלה שונות בהתאם לצורך. היבט נוסף אליו צריך לתת את הדעת הוא שהמערכת שתבחרו בה תספק תיעוד מפורט ושתהיה 'חיה' בתעשייה, כלומר כדאי להימנע ממערכת שתגיע תוך זמן קצר לסוף מחזור חייה ופיתוחה עלול להסתיים. אם אתם נדרשים לבדיקות e2e וחושבים להשתמש בסלניום כדאי שתקראו קודם את הדעה - אין שום סיבה להשתמש בסלניום ב 2024 לפני שאתם עושים את ההחלטה.




בנוסף, יש לבחור כלים שיתאימו לתקציב, לזמן, ולאיכות הרצויים להקמת הפרויקט שלכם.


סיכום

בחירת כלי בדיקות לאוטומציה היא תהליך שדורש חקירה, השוואה, והתאמה לצרכים וליכולות של הצוות והמערכות הנבדקות. במאמר זה הצגתי את השלבים העיקריים של התהליך ואת הקריטריונים המרכזיים לבחירה נכונה. אני מקווה שהמאמר יעזור לכם לבחור את הכלי המתאים ביותר לפרויקט האוטומציה שלכם. אם יש לכם שאלות לגבי התהליך או לגבי כלים ספציפיים אתם מוזמנים לכתוב אותן בתגובות למטה.

152 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page